Kolik stromů se má kácet?

04.09.2011 18:42

Počet stromů určených ke kácení postupně rostl.

V reportáži České televize 25. ledna tvrdil autor projektu, architekt Tomáš Jiránek, že z parku bude odstraněno asi 10 % stromů. Protože kolem zámku je 945 stromů, jednalo se přibližně o 100 stromů.

Jinou informaci přinesla Sedmička 28. února: „Podle architekta Tomáše Jiránka je zvěst o plánovaném skácení čtyř stovek stromů a likvidaci všech křovin fáma. „Všechno to jsou lži. Kácet se bude zhruba 200 stromů. Nic dalšího,“ tvrdí Tomáš Jiránek.“ Náměstek primátorky, pan František Brendl, k tomu řekl: „Vím o seznamu 204 stromů.“

V dubnu zřídil magistrát stránky o revitalizaci. Tam je uvedeno, že má být pokáceno 415 stromů. Co se týká keřů, podle písemné informace z magistrátu jich má být odstraněno 7 850 m2.

Pan Brendl, který je za revitalizaci zodpovědný, se v uvedené reportáži vyjádřil takto: “Já předpokládám, že se nebudou kácet stromy, které jsou zdravé a ničemu nepřekážejí.“

Z inventarizace dřevin ovšem vyplývá, že jde převážně o zdravé stromy. Asi tedy něčemu překážejí. Čemu? Především samotnému projektu a dále pohledům na zámek. Tak odůvodňuje kácení mnohých stromů povolení, které vydal ÚMO Pardubice I.

Pan Brendl na závěr uvedeného článku řekl: „Nemám rád nadměrné kácení.“

Ani my ne. Proto vznikla nová petice.