Tisková zpráva 8. 9. 2011

09.09.2011 15:44

Občané proti masivnímu kácení v Tyršákách rozjíždějí protiakce

Přestože magistrát má již v rukou všechna potřebná povolení k vykácení několika stovek stromů a keřů v Tyršových sadech, pardubičtí občané nevzdávají boj za jejich záchranu. Lidé podepisují již druhou petici a žádající vedení města o revizi plánu kácení.

„Rozjeli jsme novou petici, protože se ta první nesetkala s očekávanou odezvou pardubického magistrátu. Drobné ústupky z původního projektu jsou jen kosmetickými úpravami. Radnice i přes velký nesouhlas veřejnosti a připomínky odborníků, tvrdošíjně trvá na původním charakteru projektu - tedy na masívním kácení více než 400 stromů i na tzv."podhledovém parku" bez většiny keřů.“ Říká Zdeněk Kratochvíl, člen petičního výboru a dodává: “Spolu s peticí se rozběhly další aktivity, řetězový infomail, vznikly webové stránky https://www.tyrsaky.webnode.cz a také byl natočen krátký film Žal za dendron, který je možno shlédnout na Youtube.

Pro pardubické občany připravili na úterý 13. září od 16.00 iniciátoři petice a Strana zelených zajímavou akci přímo v Tyršových sadech, aby na vlastní oči viděli, které stromy a keře mají být zlikvidovány.  Zdeněk Kratochvíl k tomu dodává: „Nejsme žádní fanatici, uznáváme, že obnova parku je nutná. Zásadně ovšem nesouhlasíme, aby byl zelený ostrov v centru města tak radikálně likvidován. Jsme přesvědčeni, že každý strom na tomto místě má pro Pardubice a jeho občany obrovskou hodnotu. Větší, než si autor projektu, pan Jiránek z Nového Města nad Metují dokáže uvědomit.“

Organizátorům petice jde v tuto chvíli především o formulování jiné koncepce úprav parku tak, aby byly vice respektovány současné stromy.

Krajští Zelení, kteří se dění kolem Tyršáků také věnují, vyjadřují ústy svého předsedy Jiřího Malíka podiv nad chováním pardubické radnice: “Velmi nás udivuje, jakým způsobem dosud ignoruje vedení radnice silný odpor obyvatel proti nedobrému projektu revitalizace. Obáváme se spolu s občany, že magistrát hraje o čas neboť doba kácení se již blíží - přesto jsme ochotni kdykoli jednat s vedením radnice o rozumném kompromisu.“