Tyršovy sady čeká údržba

12.03.2012 09:42

Tisková zpráva magistrátu 12. 3. 2012

    Do zeleně v Tyršových sadech v příštích dnech nastoupí odborná firma, která zde provede pravidelnou údržbu zeleně. Ta se v parcích provádí zpravidla v pětiletých cyklech v době vegetačního klidu.

    Pracovníci společnosti D.I.S. v Tyršových sadech provedou pěstební opatření na základě dendrologického průzkumu. Při pravidelné údržbě zeleně je v těchto dnech možno zastihnout pracovníky odborných firem na různých místech Pardubic. Je totiž vhodná doba pro výchovné zásahy do dřevin, jejich omlazování i zdravotní zásahy.

    Dendrologický průzkum Tyršových sadů provedl odborník v souvislosti s připravovanou revitalizací parku. Zásah by však musel být proveden, i kdyby k plánované revitalizaci nedošlo. Pěstební opatření, při nichž bývají odstraněny náletové dřeviny, ošetřeny a odborně prořezány stromy či keře a podobně, se v parcích provádějí zpravidla v pětiletých cyklech. Bez povolení během nich mohou být odstraněny pouze stromy tzv. podlimitní tedy takové, jejichž obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nedosáhne 80 centimetrů. Na stromy s větším obvodem kmene je třeba povolení. 

    Pěstební práce, během nichž budou z parku odstraněny náletové a podlimitní dřeviny a omlazena část keřů, skončí do konce března. Z Tyršových sadů přitom zmizí i zákoutí plná odpadu a lidských exkrementů i úkryty bezdomovců. Po pravidelné údržbě bude park připraven k zahájení revitalizace, na níž chce město prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje města získat dotaci z prostředků Evropské unie.

Nataša Hradní

tiskový úsek

 

Tisková zpráva na webu města:

Tyršovy sady čeká údržba

 

Poznámka:

Odstraněno bylo 160 podlimitních stromů + cca 30 náletových, dále 96 skupin keřů (!), 47 solitérních keřů, 13 živých plotů. Nešlo o výchovné zásahy, omlazování ani zdravotní zásahy, ale o likvidaci všech podlimitních stromů a keřových skupin podle projektu (pouze jedna keřová skupina byla omlazena). Není pravda, že by zásah musel být proveden, i kdyby k realizaci projektu nedošlo - v tom případě by se jednalo o částečnou devastaci parku.

Práce byly provedené přesně podle projektu firmy New Visit. Kontrolní výbor zastupitelstva se červnu 2012 zabýval otázkou, zda šlo o "pravidelnou údržbu zeleně", nebo o začátek realizace projektu, a dospěl k druhé verzi. To nakonec přiznal i magistrát.

Firma D.I.S. vyhrála soutěž na rekonstrukci parku. Kácení neprovedli pracovníci této stavební firmy, ale firma Ekogreen.